Понеділок, 21 Липня, 2025

Запуски супутників можуть затримати відновлення озонового шару на десятиліття

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Зростання кількості запусків ракет у космос може загальмувати відновлення озонового шару Землі — важливого захисту від ультрафіолетового випромінювання Сонця.

У чому проблема? Кількість запусків зросла з 97 у 2017 році до 258 у 2023-му. За прогнозами, до 2030 року їх може стати до 2000 на рік. Вчені довели, що викиди від ракет і падіння космічного сміття шкодять озоновому шару сильніше, ніж передбачалося раніше. Що саме шкодить? Газоподібний хлор і частинки сажі з ракетних двигунів руйнують озон. Оксиди азоту й металеві частинки зі згорілих супутників також прискорюють руйнування. Ці речовини можуть залишатися в атмосфері до 100 разів довше, ніж викиди з поверхні. До 2030 року товщина озонового шару може зменшитися на 0,3% в середньому по планеті і до 4% над Антарктидою. Повне відновлення озонового шару, яке очікувалося до 2066 року, може затриматися на десятиліття.

Лише 6% запусків здійснюється ракетами, які використовують рідкий кисень і водень — ці палива найменш шкідливі для атмосфери. Учені закликають до розробки екологічно чистих технологій запуску та безпечніших супутників, аби запобігти загрозі для озонового шару.

Актуальні новини