Вівторок, 24 Грудня, 2024

“Я знаю, що я в біса роблю”. Що у Байдена з пам’яттю?

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Президент США Джо Байден гнівно розкритикував розслідування, яке стверджує, що він порушував правила поводження з секретними матеріалами і через провали в пам’яті не міг пригадати ключові події свого життя.

На незапланованому брифінгу у Білому домі у четвер Байден заявив журналістам: “У мене з пам’яттю все гаразд”.

Президент США відкинув твердження, що він не міг згадати, коли помер його син.

“Як, чорт забирай, він сміє говорити про це?” — сказав Байден, маючи на увазі спецпрокурора Роберта Гура, який назвав Байдена “літньою людиною з добрими намірами та поганою пам’яттю”.

Міністерство юстиції США заявило, що не звинувачуватиме президента Байдена, який, порушуючи правила, зберігав у себе вдома секретні документи.

“Ми дійшли висновку, що в цій справі немає підстав для кримінальних звинувачень”, – йдеться у заяві спецпрокурора.

У чому суть справи

Під час розслідування міністерство юстиції США встановило, що Джо Байден неправильно зберігав секретні документи, пов’язані з військовою та зовнішньою політикою в Афганістані.

Документи знайшли під час обшуку в його будинку в штаті Делавер у січні минулого року. Частина з них стосується періоду, коли Байден був сенатором, інші — часів його перебування на посаді віцепрезидента.

Це сталося на тлі звинувачень проти колишнього президента, 77-річного Дональда Трампа у неналежному поводженні з секретними документами на посаді очільника Білого дому.

Законодавство США забороняє федеральним чиновникам, включно з президентом, видаляти чи зберігати секретні документи у несанкціонованих місцях.

Під час розслідування провели 173 бесіди зі 147 свідками, включно з Байденом. Його формальний допит відбувся у жовтні. Спецпрокурор Роберт Гур допитував 81-річного президента протягом п’яти годин.

У звіті окремо наголошується, що під час розмов офіс спецпрокурора зафіксував “значні обмеження” у пам’яті Джо Байдена.

Зокрема, коли проводився допит, президент не пам’ятав, коли він був віцепрезидентом, а також коли почався термін його повноважень на цій посаді. Крім того, як йдеться у звіті, Байден не пам’ятав, коли помер його син Бо.

(Бо Байден помер від раку мозку на 47 році життя у 2015-му. – Ред.)

У звіті мін’юсту на 345 сторінок вказано, що дії Джо Байдена “становлять серйозний ризик для національної безпеки”, але “усунення цих ризиків шляхом кримінальних звинувачень не є розумним заходом”.

Спеціальний прокурор дійшов висновку, що буде складно звинуватити президента у неналежному поводженні з документами, тому що “на суді пан Байден, найімовірніше, представить себе перед присяжними так, як він це зробив під час нашої розмови з ним, як співчутливу, доброзичливу, літню людину з поганою пам’яттю”.

Реакція Байдена

На пресконференції у четвер Байден емоційно розкритикував ту частину звіту мін’юсту США, яка ставить під сумнів його пам’ять. Особливо твердження, що він не міг згадати, коли помер його син.

“Відверто кажучи, коли мені поставили це запитання, я подумав, що це, в біса, не їхня справа, – сказав президент. – Мені не потрібно, щоб хтось нагадував, коли він помер”.

Байден також пояснив, що був “дуже зайнятий… у розпал міжнародної кризи”, коли розмовляв зі спеціальним прокурором 8-9 жовтня минулого року – саме тоді спалахнула війна між Ізраїлем та сектором Газа.

“Я дію з добрими намірами, – запевнив Байден. – Я літня людина. Я знаю, що я, в біса, роблю. Я поставив цю країну на ноги. Мені не потрібні його рекомендації”, – відрізав президент, говорячи про спецпрокурора.

Проте, навіть намагаючись спростувати запитання репортерів про свій вік і гостроту пам’яті, він ненавмисно назвав єгипетського лідера Абделя Фаттаха Ас-Сісі “президентом Мексики”.

Відповідаючи на запитання, чи визнає він відповідальність за зберігання секретних документів у своєму будинку, він звинуватив у цьому своїх підлеглих.

Байден запевнив журналістів, що не знав про те, що персонал поклав конфіденційні нотатки до його гаража, де, за словами спеціального прокурора, вони зберігалися поряд із собачим ліжком.

Байден також наголосив на відмінності між цим розслідуванням і кримінальною справою Дональда Трампа, який зберігав секретні документи у резиденції Мар-а-Лаго: по-перше, Трамп намагався зберегти матеріали, навіть коли влада вимагала їх повернути. По-друге, дім Байдена є приватною резиденцією, а Мар-а-Лаго — клубом для членів, тобто громадським місцем.

Репортер ВВС у залі дипломатичних прийомів Білого дому назвав атмосферу брифінгу напруженою.

Коли хтось сказав, що американський народ стурбований його віком, Байден підвищив голос у відповідь і заявив: “Це ваша думка, це ваша думка”.

Він наполягав на тому, що його пам’ять не погіршилася за часи його президентства.

Юристи Байдена також розкритикували заяви спеціального прокурора про очевидні провали в пам’яті Байдена.

“У звіті вжиті вкрай упереджені формулювання для опису звичайних подій: нездатності свідків згадати події багаторічної давнини”, – написав юрист Білого дому Річард Заубер у листі, доданому до звіту.

Опитування громадської думки показують, що вік Байдена викликає занепокоєння американських виборців напередодні листопадових президентських виборів.

Не лишились осторонь й представники Дональда Трампа.

“Як ми можемо довіряти його здатності керувати нашою країною, якщо його пам’ять має “значні обмеження”, – написала прессекретарка Трампа Керолайн Лівітт у соцмережі X.

Актуальні новини