Вівторок, 1 Липня, 2025

Гуманітарна катастрофа через політику, чому світ може втратити десятки мільйонів життів

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Рішення адміністрації президента Дональда Трампа радикально скоротити фінансування американської зовнішньої гуманітарної допомоги може призвести до катастрофічних наслідків. За оцінками вчених, оприлюдненими в журналі The Lancet, до 2030 року відсутність підтримки може спричинити передчасну смерть понад 14 мільйонів людей, третина з яких — діти віком до п’яти років.

Згідно з дослідженням, яке провела міжнародна команда медиків із Іспанії, Бразилії, Мозамбіку та США під керівництвом професора Давіде Раселли з Барселонського інституту глобального здоров’я, з 2001 по 2021 рік діяльність USAID допомогла запобігти 91 мільйону смертей у країнах, що розвиваються. Однак після того як адміністрація Трампа оголосила про скорочення фінансування на 83% — цифру, озвучену держсекретарем Марко Рубіо в березні 2025 року — дослідники змоделювали вплив такого кроку на глобальну смертність. Прогноз виявився шокуючим: понад 700 тисяч запобіжних дитячих смертей щороку. Раселла попередив, що «скорочення фінансування ризикує не лише зупинити, але й відкинути назад двадцятирічний прогрес у глобальній системі охорони здоров’я».

Білий дім виправдовує такі дії бажанням зменшити кількість державних службовців і витрат, посилаючись на ініціативу мільярдера Ілона Маска зі скорочення держвидатків. USAID, за словами Трампа, нібито підтримував «ліберальні проєкти» та був осередком «масштабної корупції». Під удар потрапляє і Україна. USAID фінансував життєво важливі програми для ВІЛ-позитивних людей, зокрема закупівлю ретровірусної терапії. Без допомоги американської сторони понад 116 тисяч українців можуть залишитися без доступу до лікування.

Попри обіцянки адміністрації США забезпечити “ефективнішу” адміністрацію 1000 залишкових програм через Держдепартамент, експерти попереджають: таке скорочення може виявитися фатальним для мільйонів людей у найбідніших країнах світу.

Актуальні новини