Вівторок, 14 Січня, 2025

Брюссель не буде підтримувати Угорщину в боротьбі за російську нафту

У ЦЕНТРІ УВАГИ

Європейський Союз вирішив не підтримувати позицію Угорщини у питанні імплементації санкцій проти російської нафти. Про це повідомляє Financial Times, підкреслюючи, що жодна країна-член ЄС не підтримала Будапешт та Братиславу в їхній боротьбі з санкціями. Брюссель заявив, що йому потрібен час для оцінки правової ситуації.

Спроби Будапешта і Братислави залучити ЄС до своєї суперечки з Україною провалилися. Європейська комісія загальмувала їхнє прохання закликати Київ зняти санкції з компанії “Лукойл”, яка з Росії трубопроводом “Дружба” транспортує нафту в Угорщину і Словаччину, пише Financial Times.

Угорщина і Словаччина, які отримали звільнення від загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після повномасштабного вторгнення Москви до України, звернулися до Європейської комісії, що опікується торговельною політикою ЄС, із проханням розпочати консультації щодо торговельної угоди з Україною.

Однак комісар ЄС з торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив виданню, що Брюсселю знадобиться більше часу для збору доказів і оцінки правової ситуації.

На зустрічі торгових представників держав-членів 11 країн виступили на підтримку його точки зору, і жодна з них не стала на бік Будапешта і Братислави, повідомили FT три дипломати.

Один із них заявив, що торговельна угода з Україною містить у собі положення про безпеку, яке може допустити зрив поставок.

Вибір часу для цього заклику особливо іронічний, зазначає FT, з огляду на те, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан останніми тижнями викликав глибоке роздратування більшості своїх партнерів по ЄС, в односторонньому порядку лобіюючи план мирного врегулювання в Україні під час візитів до Росії та Китаю без схвалення Брюсселя.

Водночас, як зазначається, Київ наполягає, що трубопроводом іде той самий обсяг нафти, що й раніше, завдяки іншим російським компаніям.

Російська нафта становить 35-40 відсотків сировини на єдиному словацькому НПЗ. Продукція, вироблена з цієї нафти, також експортується в саму Україну і Чехію. Поставки “Лукойлу”, що проходять через Україну, становлять близько 25-30 відсотків імпорту нафти в країну.

Нагадаємо, що глави МЗС країн Євросоюзу під час зустрічі в Брюсселі не змогли дійти згоди щодо розблокування коштів “Європейського фонду миру”, звідки фінансують постачання зброї в Україну. Вето на рішення наклала Угорщина.

Актуальні новини