Четвер, 17 Липня, 2025

Британія і Німеччина підписують угоду про взаємну безпеку

У ЦЕНТРІ УВАГИ

У четвер, 17 липня, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц підпишуть двосторонню оборонну угоду, яка передбачає тісну співпрацю у сфері безпеки, оборони, торгівлі, транспорту та міграційної політики. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела в уряді ФРН.

Ключовим елементом документа стане зобов’язання обох країн надавати взаємну підтримку у разі збройного нападу. За словами німецьких чиновників, така домовленість є відповіддю на зростання загроз з боку Росії та дедалі сильніші сумніви щодо надійності безпекових гарантій США в рамках НАТО. Водночас, як підкреслюють обидві сторони, ця угода не є альтернативою 5-й статті Північноатлантичного договору, що гарантує колективну оборону країн-членів Альянсу.

Особливу вагу в новій угоді надають спільному розробленню системи глибокого високоточкового удару (Deep Precision Strike) — далекобійного ракетного комплексу з радіусом дії понад 2000 км. Його створення стане першим кроком до модернізації європейської оборонної інфраструктури та передбачає суттєві інвестиції у військово-промислові сектори обох країн.

Попри те, що тема ядерної зброї прямо в документі не згадується, німецька сторона розглядає співпрацю з Лондоном — однією з двох ядерних держав у Європі — як критично важливу з огляду на майбутні безпекові виклики.

Окрім оборонного компоненту, угода передбачає співпрацю в галузі торгівлі, транспорту та боротьби з нелегальною міграцією — зокрема для пом’якшення наслідків Brexit. У рамках підписання також буде оголошено про понад 200 млн фунтів стерлінгів нових комерційних інвестицій, що дозволить створити близько 600 робочих місць у Великій Британії. Серед ініціатив — розширення оборонної компанії STARK за межі Німеччини, вкладення 50 млн фунтів у Британію з боку AI-компанії Cognigy GmbH, а також плани Siemens Energy AG створити 200 нових робочих місць.

Церемонія підписання може мати і політичний підтекст: як Стармер, так і Мерц нині стикаються з внутрішніми викликами. Для Стармера, який нещодавно зазнав критики за різкі зміни політичного курсу, зовнішньополітична арена стала способом посилити позиції свого уряду. У свою чергу, Мерц намагається утримати єдність в умовах зростаючої напруги всередині коаліції ХДС/ХСС та СДПН.

Актуальні новини